Strona główna / Legislacja

Legislacja

2013.02.37. Zestawienie zmian wprowadzonych przez KNF w Rekomendacji T.

KNF przegłosował wprowadzenie zmian w Rekomendacji T. Między innymi. Regulator zrezygnował ze stosowania odgórnie narzuconego limity DTI (dotychczas 50/65%) na rzecz ograniczeń ustalanych przez poszczególne banki.
Nowy tekst Rekomendacji zostanie opublikowany w najbliższy dniach. Poniżej – zestawienie głównych zmian w regulacji.

W dn. 16/01/2013 przedstawiciele Fundacji wzięli udział we wczorajszej konferencji w Min. Budownictwa, Transportu i Gospodarki Morskiej, poświęc...

Większość uwag, zgłoszonych przez Fundację, została poparta przez MTBiGM - poniżej stanowisko Fundacji do projektu ustawy, uzupełnione o reakcje Ministerstwa (wstawione kolorem czerwonym). Niestety, wydaje się, że Ministerstwo nie zmieni swego stanowiska w dwóch kluczowych kwestiach, tj: (i) rozszerzenie programu poza rynek pierwotny, (ii) wycofanie likwidacji ulgi VAT za materiały budowlane od przyszłego roku.

2012.12.10. Intensyfikacja prac nad nowelizacją prawa upadłościowego.

Przedstawiciele Fundacji wzięli udział w posiedzeniu Zespołu Ministra Sprawiedliwości ds. Nowelizacji Prawa Upadłościowego i Naprawczego. Prace Zespołu – prowadzone od maja 2012 – zaowocowały opracowaniem rekomendacji zmian w zakresie prawa upadłościowego i naprawczego. Między innymi, Zespół zarekomendował wprowadzenie zmian w ustawie o upadłości konsumenckiej. Dotychczasowe przepisy w tym zakresie są na tyle rygorystyczne, że polscy konsumenci, którzy nie radzą sobie z obsługą kredytów, nie mają realnie szansy na uwolnienie się z pułapki zadłużenia.

Tekst rekomendacji Zespołu - na stronie MS

2012.12.17. Fundacja przesłała do Senatu RP opracowanie dot. sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytowania hipotecznego.

W odpowiedzi na prośbę z Komisji ds. Budżetu i Finansów Publicznych, Fundacja przygotowała krótkie omówienie bieżącej sytuacji na rynku kredytowania hipotecznego i w obszarze budownictwa mieszkaniowego. W związku z kierunkiem prowadzonych prac, przesłaliśmy także wypracowane przez Fundację stanowisko dot. odwróconego kredytu hipotecznego.

Sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych

2012.12.18. Stanowisko Fundacji Hipotecznej do projektu ustawy „Mieszkania dla Młodych”.

Stanowisko zostało przygotowane w odpowiedzi na pismo otrzymane z Ministerstwa Transportu i Budownictwa. W przesłanym dokumencie Fundacja zwraca uwagę na potrzebę doprecyzowania wielu zapisów ustawy oraz zwraca uwagę, że niektóre z propozycji zawartych w projekcie nie uwzględniają wypracowanej praktyki rynkowej w zakresie kredytowania hipotecznego. W szczególności, Fundacja sprzeciwia siętakże ograniczeniu zakresu pomocy państwowej tylko do mieszkań deweloperskich.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×