Strona główna / Poradnik hipoteczny / Co powinien wiedzieć kredytobiorca

Co powinien wiedzieć kredytobiorca

Pouczenie klienta o ryzykach

W Polsce coraz popularniejsze są kredyty walutowe, pod których pojęciem rozumie się taki kredyt, którego suma została określona nie w złotych, lecz w innej walucie. Kredyty walutowe na pierwszy rzut oka wyglądają korzystniej niż kredyty złotowe. Trzeba jednak pamiętać, że generują one dodatkowe koszty i ryzyka dla klienta, które przedstawione zostały poniżej. Są to:

  • ryzyko walutowe
  • ryzyko stopy procentowej

Walutą kredytów walutowych zazwyczaj jest euro (EUR) lub frank szwajcarski (CHF). Natomiast nasz dochód potrzebny do spłacenia kredytów powstaje w złotych (PLN). Spłata kredytu również odbywa się w złotych.

Poniżej zamieszczamy omówienie na czym polega, jak skutkuje ryzyko walutowe i ryzyko stopy procentowej z przykładami drastycznych zdarzeń rynkowych, dodatkowymi symulacjami modelowymi obrazującymi wpływ zmian oprocentowania kredytu i kursu waluty, w której kredyt jest denominowany na wysokość miesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych oraz słowniczek niektórych terminów bankowych.

Informacja o ryzyku walutowym i ryzyku stopy procentowej

XV Targi Mieszkaniowe MURATOR EXPO "Nowy Dom, Nowe Mieszkanie" 16.09.2006 r. Prezentacja pt. "Informator Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego dla kredytobiorców - ryzyko walutowe, czyli bądź mądry przed podjęciem decyzji o walutowym kredycie hipotecznym"

XIV Targi Mieszkaniowe MURATOR EXPO "Nowy Dom, Nowe Mieszkanie" 20.05.2006 r. Prezentacja pt. "Informator Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego dla kredytobiorców - ryzyko walutowe, czyli bądź mądry przed podjęciem decyzji o walutowym kredycie hipotecznym"

 

"Informator Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego dla Kredytobiorców"

Szanowni Państwo,

Niniejszy Informator uświadamia kredytobiorcom hipotecznym zarówno ryzyka, zagrożenia jak i korzyści w wyborze takiego kredytu, który z uwagi na jego preferencje byłby najwłaściwszy z szerokiej dostępnej palety produktów.

Jednocześnie jest on wyrazem kształtowania wzorowych praktyk dla właściwego przedstawiania ofert kredytów hipotecznych, które powinny być przejrzyste i kompletne, w szczególności w kwestii kosztów i obowiązków kredytobiorców hipotecznych.

Skupione wokół Fundacji instytucje finansowe wyrażają tę samą intencję i dążenie. Zarówno w gestii banków, jak i klientów, leży podejmowanie decyzji o wyborze kredytów bez ukrytego ryzyka - tylko w ten sposób możemy budować stabilne podstawy i zapewnić odpowiedni rozwój kredytowania hipotecznego na polskim rynku. Tym samym treść zawarta w Informatorze stanowi uzupełnienie i rozszerzenie informacji, jakie mogą Państwo znaleźć na stronach internetowych zrzeszonych przy Fundacji instytucji finansowych oferujących kredyty hipoteczne.

Mamy nadzieję, iż niniejszy Informator będzie Państwu pomocny w zbudowaniu własnej oceny ryzyka przy podejmowaniu decyzji odnośnie wyboru kredytu mieszkaniowego, w szczególności w walucie obcej.

Będziemy wdzięczni za przesyłanie Państwa uwag i komentarzy do Informatora, korzystając z funkcji "Zadaj pytanie" dostępnej na głównej stronie, z zaznaczeniem w tytule pytania "dot. Informatora Kredytowego". Otrzymane od Państwa uwagi i komentarze pozwolą na bieżącą aktualizację dokumentu.

Pobierz: "Informator Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego dla Kredytobiorców"

 

Zakup mieszkania przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu na zakup mieszkania należy mieć na uwadze nie tylko podstawowe obciążenia z nim związane - kwota kredytu i oprocentowanie - ale również tzw. koszty dodatkowe, które można podzielić na kilka grup:

  1. Koszty związane z zakupem nieruchomości
  2. Koszty bankowe związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego
  3. Koszty na rzecz instytucji zewnętrznych (lub koszty poza bankowe) związane z ustanowieniem zabezpieczenia hipotecznego
  4. Inne

W załączonej prezentacji (format PowerPoint) staramy się Państwu przybliżyć szacunkowy całkowity koszt zakupu mieszkania. Prezentacja odnosi się do dwóch wariantów - zakup mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera oraz zakup mieszkania - spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego - na rynku wtórnym. Dla celów niniejszej prezentacji przyjeliśmy wartość mieszkania 150 tys. zł a wysokość kredytu 100 tys. zł. Przedstawione w prezentacji koszty np. bankowe nie w każdym przypadku będą miały miejsce albo mogą się różnić w zależności od oferty. Celem prezentacji jest jedynie przedstawienie kosztów, z którymi mogą się Państwo liczyć decydując się na zakup mieszkania.

Mamy nadzieję, iż niniejsza prezentacja będzie Państwu pomocna w oszacowaniu wielkości kwoty potrzebnej przy zakupie mieszkania.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×