Fundacja na rzecz Kredytu Hipotecznego

została założona w 1991 roku przez Ministra Finansów w celu wspierania budowy sprawnego systemu kredytowania hipotecznego w Polsce. Członkami Fundacji są dziś przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Narodowego Banku Polskiego, instytucji naukowych oraz wielu banków, które są szczególnie zainteresowane tym zakresem działalności.

 

Aktualności

Fundacja Hipoteczna wspiera Banki w realizacji obowiązków edukacji personelu – zgodnie z nową Ustawą hipoteczną

Kompleksowy program szkoleniowo-certyfikacyjny Fundacji, jest już wdrażany w pierwszych bankach, które w marcu 2017 r. zawarły z FKH umowę na przeszkolenie personelu hipotecznego. Wdrożenie szkoleń edukacyjnych kredytu hipotecznego w standardzie oferty Fundacji na tę chwilę obejmuje blisko 20% rynku kredytów hipotecznych.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, zapraszamy do kontaktu z Fundacją.

 

Oświadczenie prasowe Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego w sprawie:

Projekt ustawy o kredycie hipotecznym (druk sejmowy nr 1210)
Apel o korektę art. 35 projektu ustawy o kredycie hipotecznym

W dniu dzisiejszym Senat uchwali projekt ustawy o kredycie hipotecznym. Trwa 37posiedzenie Senatu.

Fundacja na rzecz Kredytu Hipotecznego dostrzega w projekcie zagrożenie dla wiarygodności hipoteki, niezgodność art. 35 z dyrektywą hipoteczną i dyskwalifikację polskiego zabezpieczenia kredytów na nieruchomości w rozumieniu przepisów unijnego prawa CRR. Przez to trzykrotnie może wzrosnąc zapotrzebowanie kapitałowe banków na prowadzenie kredytowania hipotecznego dla konsumentów. Paradoksalnie ustawa hipoteczna, która miała wzmocnić ich prawa doprowadzi do pogorszenia warunków kredytowania.  Treści art. 35 ( praktyczne przeniesienie uprawnień do dyspozycji hipoteką z wierzyciela na dłużnika! po braku lub nieskutecznej restrukturyzacji!). Fundacja wnioskowała o zmianę przepisu na wszystkich etapach projektu ustawy hipotecznej, na posiedzeniu Komisji Senackiej problem został potwierdzony przez KNF. Za art. 35 argumentuje autor projektu ustawy - Ministerstwo Finansów. W tej ważnej dla przyszłości kredytu hipotecznego debacie Fundacja przedstawia oświadczenie prasowe oraz przedstawiane legislatorowi alarmujące analizy skutków.

Materiały z XIV Ogólnopolskiej Konferencji Wieczystoksięgowej

Materiały z Konferencji są dostępne dla uczestników po przejściu na stronę XIV Ogólnopolskiej Konferencji Wieczystoksięgowej (proszę kliknąć poniższy baner) i zalogowaniu się za pomocą podanego loginu i hasła dla uczestników.

 

 
 
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×