Strona główna / Listy zastawne / Dokumenty i opracowania

Dokumenty i opracowania

 

Przedmiotem opracowania jest kompleksowy przegląd instrumentów refinansowania kredytów hipotecznych, dostępnych na rynku polskim i światowym. Celem analizy jest przybliżenie wizji co do potrzeby, sposobu oraz legislacyjnych uwarunkowań reform infrastruktury w odniesieniu do zarówno prawnych, jak i ekonomicznych uwarunkowań rynku polskiego i strategii działających w Polsce kredytodawców hipotecznych.

Punktem wyjścia jest ocena stanu faktycznego sposobu refinansowania obecnie, a następnie przegląd prawnej infrastruktury i barier dla wprowadzenia instrumentów rynku kapitałowego, z uwzględnieniem kierunków i rozwiązań europejskich.

 

Analiza Fundacji przygotowana w odpowiedzi na wystąpienie Ministerstwa Finansów z prośbą o określenie celowości implementowania na polskim rynku modeli pulowania listów zastawnych (stworzenie banku ampeksowego). Analiza wpisuje się w szereg działań Fundacji podejmowanych od 1997r. na rzecz wdrażania i usprawniania efektywności listu zastawnego na polskim rynku.

 

Opracowanie zawiera przegląd następujących zagadnień:

  1. Warunki nadawania ratingu listom zastawnym
  2. Zmiana cen listów zastawnych w różnych krajach w okresie kryzysu
  3. Kształtowanie się cen listów zastawnych w przypadku systemów, w których jednocześnie funkcjonują specjalistyczne banki hipoteczne i banki uniwersalne (jako emitenci listów zastawnych)
  4. Informacja o modelach emisji listów zastawnych w Danii, Niemczech, Hiszpanii i Francji.

 

Prezentacja Fundacji przedstawiona na spotkaniu w KNF, dotycząca w szczególności przyczyn słabego rozwoju LZ w PL oraz uwarunkowań ich wykorzystania w gospodarce

 

ECBC Factbook

Fundacja jest partnerem wydawanego przez ECBC European Covered Bond Fact Book – publikacji prezentującej zagadnienia dotyczące polskiego otoczenia legislacyjnego i statystyk emisji listów, będącej źródłem informacji dla inwestorów, agencji ratingowych i regulatorów.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj ×